DOLAR 32,6237 0.32%
EURO 34,8103 0.27%
ALTIN 2.492,15-0,28
BITCOIN %
Ankara
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

81 okunma

İYİ Parti’de ‘B planı’ hazırlığı

ABONE OL
4 Mart 2023 08:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Cumhurbaşkanı adayının konuşulduğu Millet İttifakı toplantısında, “ortak Cumhurbaşkanı adayı konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz” açıklamasına imza atan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir gün sonra Genel İdare Kurulu’nu toplayarak oy birliğiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı olduklarını duyurdu. Akşener’in aldığı tutum, kullandığı dil ittifakın diğer partilerinde tepkiyle karşılandı. Akşener’in açıklamalarının ardından “Akşener masadan kalktı” yorumları yapılırken İYİ Partili yetkililer, “Aslında biz masadan ayrılmadık, bize kibarca kapıyı gösterdiler” değerlendirmesi geldi.

Yaklaşık 1 yıldır çalışma yürüten Altılı Masa seçime kısa bir süre kala en büyük krizini yaşıyor. Bugüne kadar parlamenter sisteme geçiş, iş birliğinin temel ilkeleri, seçim güvenliği ve hükümet programı olarak nitelendirilen ortak politikalar metni gibi birçok kritik konuda uzlaşan partiler ortak cumhurbaşkanı adayında ayrıştı. Masa’nın ikinci büyük partisi İYİ Parti, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun adaylığını partinin Genel İdare Kurulu’na götürerek oy birliğiyle reddetti. Akşener, “Şahsi hırslar, Türkiye’ye tercih edilmiştir. Altılı Masa, artık, millet iradesini, kararlarına yansıtma kabiliyetini, kaybetmiştir. Masa tek bir adayın tasdiki için çalışan bir noter masasına dönüşmüştür. Ne bir kumar masasında, ne de bir noter masasında olmayacağız” dedi.

‘BİZE KİBARCA KAPIYI GÖSTERDİLER’

Toplantının ardından gelinen aşamayı değerlendiren İYİ Partili yöneticiler bu tutumun sürpriz olmadığını söyledi. Akşener’e yakınlığı ile bilinen bir siyasetçi, yaşanan durumu şöyle anlattı:
“Birincisi, genel başkanımız cumhurbaşkanı adaylığından feragat etti. İkincisi, partisinden aday önermedi. Üçüncüsü CHP’ye, ‘lokomatif sizsiniz, İmamoğlu ve Yavaş’la rahat kazanıyoruz. Hangisini getiriyorsan kabulümüz’ dedi. Amacı, kazanacak adayla parlamenter sisteme ülkeyi döndürmekti. Tüm bunları toplantıda tekrarladı. Anketleri gösterdi, olmadı yeni anket yapılmasını önerdi. Ama bunun karşılığı “beşimiz imzalayalım” oldu. İYİ Parti’nin de değerlendirmesini beklemeliyiz denilmesi gerekirdi. Bu yaşanan tablonun ardından masanın devamlılığını arzu eden bir genel başkan adaylık fotoğrafı çektirmeye gidiyorum diye haber yaptırır mı? Siz ne derseniz deyin ‘ben adayım’ diye yola çıkan anlayışa ne denebilir. Aslında biz masadan ayrılmadık. Bize kibarca kapıyı gösterdiler.”

Akşener’in geçmiş açıklamalarını hatırlatan siyasetçiler, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun son yapılan ikili görüşmede de adaylık konusunu gündeme getirmemesi nedeniyle bu tablonun yaşandığını kaydetti. Akşener’in son toplantıda yapılan açıklamaya imza atması içinse, “Bizim bu görüşmelerin devamlılığı konusunda bir umudumuz vardı. O metinde parti yönetimlerinde değerlendirme şartı da vardı. Ama adaylık fotoğrafı çektirmek ve başka kimi adımlar o umudu da aldı” değerlendirmesi yapıldı.

‘AKŞENER’İN ADAYLIĞINI KONUŞMADIK’

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını reddettiği açıklamasında aday olarak önerdiği CHP’li İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarına da çağrı yaptı. İYİ Partili yöneticiler önce bu çağrının nasıl karşılık bulduğuna bakacaklarını, eğer bir gelişme olmazsa o zaman B planının konuşulacağını söyledi. Birçok yönetici “Akşener aday olur mu?” sorusuna ise “Şu an bunu konuşmadık” yanıtı verirken, bir siyasetçi, “Biz sokağın, çoğunluğun sesini dinliyoruz. Kazanacak aday talebini görmezden gelemezdik. Şimdi millete dönüp biz bu talebi en yüksek sesle ifade ettik diyebiliriz. Bundan sonrasını değerlendireceğiz” yorumu yaptı.

İYİ PARTİ PAZARTESİ TOPLANTIYA GİDECEK Mİ?

Yeni bir gelişme olmazsa İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in pazartesi günü yapılacak Millet İttifakı toplantısına katılması beklenmiyor. Toplantıdan sonra Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları için “dayatma” yorumu yapanlar “Aday şimdi konuşulmaya başlandı. Bundan sonrası CHP’nin konusu” değerlendirmesi yaptı.

MASA 5’Lİ Mİ DEVAM EDECEK?

Gözlerin çevrildiği CHP’de Genel başkan Kılıçdaroğlu olağanüstü MYK toplantısının ardından “sorumlu davranacaklarını” belirten video mesaj paylaştı, “Bana gelince, ben bu saatten sonra değişmem. Ben birleştiririm ve birleştirmeye de devam edeceğim. Sofra büyümek zorunda. Bunu da kimse durduramaz. Bu sofrada siyasi oyunların, nezaketsizliğin, Erdoğan dilinin yerinin olmaması gerekirdi. Bu sofraya oturanlar böyle oturdu. Kalkan da ancak bu sebepten kalkacaktır” dedi. CHP’li yöneticiler gelinen durumun diğer 5 partinin genel başkanları ile değerlendirileceğini söylerken “Eğer bir gelişme olmazsa masa 5’li devam eder” yorumu yapıldı.

‘İMAMOĞLU VE YAVAŞ’A ÇAĞRI BAŞKASININ ARAZİSİNE GECEKONDU DİKMEYE BENZİYOR’

DEVA Partisi’nden bir yetkili Akşener’in tutumunu eleştirirken, “İYİ Parti’nin itirazları bu kadar net ve kesindi neden geçen aylar içinde bir başka aday çalışmadı. Sonuçta Kılıçdaroğlu’nun ismi bir sürpriz değildi. Ayrıca İmamoğlu ve Yavaş İYİ Parti’nin üyesi değil ki. Onlara çağrı yapmak başkasının arazisine gecekondu dikmeye benziyor. Partinin yetkili kurullarında bu durumu biz de değerlendireceğiz” dedi.

‘2018’DEKİ GİBİ İTTİFAK DEVAM EDERKEN ÇOKLU ADAY KONUŞULABİLİRDİ’

Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı belirlemek için yaptığı toplantılara ev sahipliği yapan Saadet Partisi de gelişmeleri parti organlarında değerlendirecek. Cumartesi Genel İdare Kurulu, pazar günü de il başkanları toplantısı yapacaklarını açıklayan Saadet Partili yetkili gelinen süreci şöyle değerlendirdi.
“Bizi bir araya getiren aday değil, ilkelerdi. Bugüne kadar birçok konuya imza attık. Biz ilkeleri savunmaya devam edeceğiz. Akşener kamuoyu önünde böyle bir açıklama yerine, aldığı kararı toplantıya getirebilirdi. O zaman belki 2018’de yaşandığı gibi ittifak devam ederken çoklu adayı da konuşabilirdik. Bu açıdan sağduyulu bir çıkış değil. Şimdi gelinen aşamayı kendi içimizde ve diğer partilerle konuşup bir karar alacağız.”

‘ANKETE KILIÇDAROĞLU ARTI BEŞ LİDER İLE ERDOĞAN’I KOYDUĞUNUZDA BU MASA EZEREK KAZANIR’

Edinilen bilgiye göre ortak cumhurbaşkanı adayının konuşulduğu son Millet İttifakı toplantısında Akşener Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarken “tabanının Kemal Bey’e karşı olduğunu” söyledi. Bu sözlere diğer parti genel başkanlarından “Birçok partinin tabanında Kemal Bey’le ilgili sorun var. Ama bunu masanın aşması gerek” yanıtı geldi.
Akşener’in adaylarla ilgili anket yapılması önerisi de tüm genel başkanlar tarafından reddedildi, “Ankete Kılıçdaroğlu artı beş lider ile Erdoğan’ı koyduğunuzda bu masa ezerek kazanır. Bu masa kazanacak masa” denildi.

Gelecek Partili bir yetkili masanın anketlerle kurulmadığını belirterek sorunlara rağmen masanın devam edebileceği kanaatini paylaştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş