DOLAR 32,2394 0.14%
EURO 34,8528 -0.02%
ALTIN 2.414,060,18
BITCOIN %
Ankara
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

72 okunma

Kılıçdaroğlu İstanbul’da: Değişime hazır mısınız?

ABONE OL
7 Mayıs 2023 04:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millet İttifakı liderleri, 14 Mayıs seçimlerine 8 gün kala İstanbul Maltepe’de düzenlenen mitingde buluştu.

Mitinge Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra ittifak ortağı diğer parti liderleri Meral Akşener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Temel Karamollaoğlu, Gültekin Uysal ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş da katıldı.

Saat 17.30’da başlayan miting öncesi Maltepe miting alanı doldu. Mitinge gelenler, polisin güvenlik noktalarındaki kontrollerin ardından alana alındı.

KARAMOLLAOĞLU: 15 MAYIS YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI OLACAK

Mitingde konuşma yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Selamünaleyküm muhterem İstanbullu kardeşlerim. Sizin şu ortaya koyduğunuz tablodan inşallah 14 Mayıs’ta mührü Millet İttifakı’na vereceğinizin işaretini görüyorum. İnşallah 15 Mayıs yeni bir dönemin başlangıcı, Sayın Kılıçdaroğlu’nun da cumhurbaşkanlığının tescili olacak” dedi.

“Sizin sıkıntılarınızı biliyoruz, onlara derman olacak projeleri, ilkeleri de son bir buçuk yılda hazırlardık. Biz sadece vaatte bulunmuyoruz” diyen Karamollaoğlu, “her mağdur insanın derdiyle dertlenmeyi kendilerine ilke edindiklerini” söyledi.

Karamollaoğlu, “Adalet başta olmak üzere her konuya el atacağız. Sanayide mutlaka bir devrim yapacağız” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

YAVAŞ: BU KALABALIKLAR DEĞİŞİMİN MÜJDESİNİ VERİYOR

Temel Karamollaoğlu’nun ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Mansur Yavaş konuşma yaptı.

“Bu kalabalıklar bir şey söylüyor, inşallah 14 Mayıs’ta değişimin müjdesini veriyor” diyen Yavaş, hükümetin sorunların tartışılmasını istemediğini belirtti.

“Tüm kesimleri kucaklayacaklarını” söyleyen Yavaş, “Seçime gidiyoruz ama nasıl bir seçim anlamadık. İktidar tankları tüfekleri gösteriyor, gemileri gösteriyor. Seçim mi yapıyoruz, savaşa mı hazırlanıyor belli değil. Ekrem beyin ikinci seçiminde dediler ki, İstanbul düşerse Mekke, Kudüs düşer, büyük İsrail kurulur. İstanbul düştü ama her şey çok güzel oldu. Gerçeklerin bu seçimde de konuşulmasını istemiyorlar. Korkuyorlar, hesap vermekten korkuyorlar. 14 Mayıs’tan sonra hukukun üstünlüğü de olacak ve hukuk herkese eşit işleyecek” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

İMAMOĞLU: BU KARARI ALANLARI YUHALAYIN Kİ BİR DAHA CESARET EDEMESİNLER

Daha sonra ittifakın bir diğer cumhurbaşkanı yardımcısı adayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye geldi.

İmamoğlu, “İstanbul mitingleri Türkiye’nin tarihini değiştirmiştir, değiştirmeye devam edecek. Tarihi bir buluşma yaşıyoruz. Bu muhteşem tablo gösteriyor ki Türkiye değişiyor. Değerli hemşerilerim aramızda kalsın kazanıyoruz” dedi.

“Bugün Türkiye tarihinin unutulmaz 6 Mayıs’larından birini yaşıyoruz. Bundan 4 yıl önce 6 Mayıs 2019 günü bir yargı darbesiyle karşı karşıya kalmıştık” diyen İmamoğlu, kazandığı yerel seçimin YSK tarafından iptal edilmesini hatırlattı.

Mitinge katılanları yuhalaması üzerine İmamoğlu, “Genelde yuhalamayın derim ama bu kararı alanı yuhalayın kardeşim. Bu, demokrasi tarihine o kara lekeyi vuranları yuhalayalım ki, bir daha kimse buna cesaret edemesin. İstanbulluların iradesini beğenmeyenler seçimi iptal ettirmişti. Sonra millet onlara öyle bir demokrasi tokadı attı ki yerle bir etti. Bu kararı alanlara bir şey daha öğrettik, tek tek oy saymayı. 14 Mayıs’ta da milyonlarca oy farkını onlara saydırmaya hazır mıyız?” şeklinde konuştu.

‘SEÇİMİ İKİNCİ TURA BIRAKMAYIN, HER TÜRLÜ NUMARAYI ÇEKER BUNLAR’

Liyakatin önemli olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bir avuç insanın torpilli yaşamı bitecek. Mülakat çöpe, liyakat memleketin gündemine. Milletin iktidarında böyle olacak” ifadelerini kullandı.

Seçimin ikinci tura kalmamasını isteyen Ekrem İmamoğlu, “Her şeye rağmen biz karşılığını veririz ama ikinci tura bu işi bırakmayın. Her türlü numarayı çeker bunlar. Bunların fıtratında var. Bunun cevabı 31 Mart seçimidir. Bunlar dövize de ekonomiye de her türlü zeval getirirler. Beter işler yaparlar sonra suçu bize atarlar. O yüzden bu işi ilk turda bitirmek farzdır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte çıktı.

BABACAN: TÜRKİYE BİRDEN BÜYÜKTÜR

İmamoğlu’nun ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, mitinge katılanlara seslendi.

Babacan, “Herkes Türkiye’yi izliyor. Türkiye’de demokrasi kazanacak, bütün dünyadaki demokratlar umutlanacak. Sağcı solcu, Sünni Alevi, Türk Kürt demeden hep beraber daha fazla demokrasi diyecek miyiz? Hep beraber Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı seçecek miyiz?” dedi.

“Hey gidi İstanbul hey, 2010’da İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti olmuş muydu? Tek haneli enflasyonla ve Avrupa Birliği standartlarına ulaşmak için yaptığımız reformlarla başarmıştık bunu. Şimdi ülkeyi getirdikleri hale bakın” diyen Babacan, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybına dikkat çekti.

Babacan, “Bu enflasyon var enflasyon tam bir baş belasıdır. Ülke de neredeyse devlet kurumu kalmadı. Şu anda bu ülkenin bir ekonomi politikası yok. Ne var zır cahillik var. Devlet kadroları tek bir kişinin oyuncağı oldu. 6 ayda bu kriz iklimini sona erdireceğiz. Birleşe birleşe, hep beraber kazanacağız. Türkiye birden büyüktür” şeklinde konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

UYSAL: SADECE 20 YILLIK BİR İKTİDAR DÖNEMİNİ DEĞİL BİR DEVRİ KAPATIYORUZ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise konuşmasında “Bir tarihi kavşağa doğru hep beraber ilerliyoruz. 14 Mayıs 2023, milletin yeniden kaderine hakim olacağı bir gün olacak. Türkiye’yi kendilerini vazgeçilmez zannedenlere, kendi varlıklarını kaçınılmaz bir kadere dönüşmek için Türkiye’yi risklere mahkum edenlere, bu ülkenin kaynaklarını 85 milyona değil de bir avuç insana sunanlara karşı yeter diyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Sadece 20 yıllık bir iktidar dönemini değil, bir buçuk asırdır sürdüregeldiğimiz değişim çizgisi içerisinde bir devri kapatıyoruz. Demokrasimizi, cumhuriyetimizin değerlerini kaybetmeye yüz tuttuğunda mücadele ede de, birleşe birleşe içselleştireceğiz, kazanç haline getireceğiz” diyen Uysal şöyle devam etti:

“Bugün milyonlarca insanımız sefalet içindeyse sorumluluğu elbette yönetenlerdedir. Yakınlarda TÜRK-İŞ yoksulluk ve açlık sınırını açıkladı. Açlık sınırı 10 bin 135 lira. TÜRK-İŞ açlık sınırını açıklıyor da biz bu ülkenin kaynaklarını kendisi için beytülmal zannedenlerin tokluk sınırını açıklayamıyoruz. Bu ülkenin imkanları herkese yeter. Eğer en alt gelir grubuyla en üst gelir grubu arasındaki fark 8 katına çıkmışsa ülkeyi yönetenlere şapkasını önüne koyup düşünecek. Ülkenin kaynaklarını yağmaladılar, haram saltanatı kurdular. Türkiye’ye umut vaat ediyoruz.”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal

DAVUTOĞLU’NDAN BİNALİ YILDIRIM’A: HADDİNİ BİL

Gültekin Uysal’ın sonrasında Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “14 Mayıs, siyasi darbe girişimidir” sözlerini hatırlatan Davutoğlu, “İstanbul anlayana hocadır, anlayana derse verir ders. İstanbullular bugün bir milli irade dersi veriyor. Seçimlere siyasi darbe diyen bir bakana, toplumu bölerek kardeşi kardeşe düşman kılan bir söylem kullananlara milli irade dersi veriyor İstanbul” dedi.

Hükümetin tarım ve hayvancılık politikalarını eleştiren Davutoğlu, “Sadece geçen yıl 1 milyon büyükbaş, 1 milyon 300 bin küçükbaş hayvanımızı kaybettik. Siz niye pahalı et yiyorsunuz biliyor musunuz? Çünkü hayvancılığı öldürdüler, çünkü bunlar toprakla savaşanlardır” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın “Bu seçim, işgalcilere karşı istiklal mücadelesi seçimidir” açıklamasına tepki gösteren Davutoğlu, “Girdiği her seçimi kaybeden, Başbakanlık makamını gasp eden bir adam çıkmış bizi yabancı işgalcilerle bir arada tutuyor. Haddini bil haddini! Millet İttifakı işgalcilere de toprağı istila eden rantiyeye de karşı kurulmuştur” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

AKŞENER: ADAMLA DÖVÜŞTÜRECEKSİNİZ BENİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahneye torunuyla birlikte çıkarak mitinge katılanları selamladı.

“Başbakan Akşener” sloganları üzerine Akşener, “Öyle Başbakan demekle olmaz. Oylarınızı istiyorum oylarınızı. Bir oy Kemal’e, bir oy Meral’e. Burada hem Cumhuriyet Halk Partisi’nin hem İYİ Parti’nin seçmeleri var. Birleşe birleşe kazanıyoruz. Ortada bir sorunumuz yok. Ama minicik bir isteğim var sizden. Her CHP’li aileden tek bir oy istiyorum. Ama biz bütün İYİ Partililer çok çalışıp, bütün oylarımızı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyları için oraya şak diye basacağız” dedi.

Muhalefete yönelik üsluba tepki gösteren Akşener, “Hayatımda bu kadar rezil bir seçime ilk defa gidiyoruz. hakaretlerin, küfürlerin, iftiraların, tehditlerin havada uçuştuğu bir seçim. Milletine işgalci diyen bir dil. Türk milletine darbeci diyen bir dil. Bütün psikiyatrları bu abileri tedavi için davet ediyorum. Gerçekten cezai ehliyetleri kalmadı” ifadelerini kullandı.

Ali Yeşildağ’ın Antalya Havalimanı’nda yolsuzluk yapıldığı iddialarını aktaran Akşener, “Bir firma 5 milyar dolar veriyor, o firmanın dosyasından evrak çalınıyor, yakınlardan birine 3 milyar dolara veriliyor, 1 milyar dolar cebelleze ediliyor. Recep Bey tarafından 1 milyar dolar alındığını söylüyor. Recep Bey, hazır video orada, bize küfretmek yerine bunu soruştur bakalım bir milyar dolar kimin cebine gitmiş. Ali Yeşildağ’ın iddiasına göre senin cebine girmiş. Bu sizin paranız” dedi.

“Hırsız Tayyip” sloganı atılınca Akşener, “Bak şimdi ama öyle diyorsunuz. Adam çıkacak diyecek ki, ‘Bu bayanın, bu bayanın dokunulmazlığı da yok, bugünlerin daha iyi günlerin bayan’ diyecek. Ondan sonra al başına belayı adamla beni dövüştüreceksiniz beni” yanıtını verdi.

“Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı üzerine Akşener, “Bundan uyuz oldu adam şimdi. Kesin uyuz oldu. ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ dediniz gıcık oldu, uyuz oldu bilesiniz. Çünkü Atatürk’ü hiç sevmiyorlar, Cumhuriyet’ten nefret ediyorlar” diye konuştu.

Yolsuzlukları durdurmanın seçmene bağlı olduğunu belirten Akşener, “Haram el uzatmayan, dürüstlüğüne hepimizin kefil olduğu Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçeceksiniz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve torunu Pars Akşener

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE’Yİ BURADAN ÇEKİP ÇIKARACAĞIZ

Akşener’in ardından Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, sahneye çıktı ve mitinge katılanları selamladı.

“Değişime hazır mısınız” diye soran Kılıçdaroğlu, “Ben de size söz veriyorum, bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, hiçbir yoksul ailenin elektriği, suyu, doğal gazı kesilmeyecek. Bu ülkeyi cennet gibi yapacağız, birlikte huzur içinde yaşayacağız. 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım, hiçbir ayrım yapmadan söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması şöyle oldu:

BU ÜLKEYİ CENNET GİBİ YAPACAĞIZ: Ben de size söz veriyorum. Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bu ülkede hiçbir yoksul ailenin elektriği kesilmeyecek, hiçbir yoksul ailenin suyu kesilmeyecek, hiçbir yoksul ailenin doğalgazı kesilmeyecek. Bu ülkeyi cennet gibi yapacağız ve birlikte huzur içinde yaşayacağız. Şundan emin olmanızı istiyorum. 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım. Hiçbir ayrım yapmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiç kimsenin kimliğini, inancını, yaşam tarzını sorgulamadan 85 milyon insanın Cumhurbaşkanı olacağım. Ve 85 milyon insana hakkıyla hukukuyla ve adalet içinde hizmet etmeye ben de size söz veriyorum.

SİZLER OTORİTER BİR YÖNETİMİ DEMOKRATİK YOLLARLA DEĞİŞTİRECEKSİNİZ: Ülkeyi huzura kavuşturmamız lazım. Çok kamplaştırdılar. Komşumuzun kimliğini sorgular hale getirdiler. İnsanların inançlarını sorgular hale getirdiler. Türkiye’yi buradan çekip çıkaracağız. Bunun için en büyük güç sizsiniz. Sizlerle beraber yola çıkacağız. Ve gençler, burada mısınız? Yaklaşık 800 bini aşkın genç, İstanbul’da ilk kez gidip sandıkta oy kullanacak. Ve sizler otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceksiniz; sadece bizim siyasi tarihimize değil dünya siyasi tarihine de önemli bir armağan bırakacaksınız. Bu onur size yeter.

VE BU ÜLKEYE SÖZÜM SÖZ; BAHARI GETİRECEĞİM: Birlikte mücadele ettiğimiz zaman Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yoktur. Bütün sorunlar çözülebilir. Az önce Genel Başkanlarımızı dinlediniz. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarımızı dinlediniz. Birlikte yola çıktık, beraber yola çıktık. Ortak akılla yola çıktık ve Türkiye Cumhuriyeti devletini bir kişiye teslim etmeyeceğiz, bir kişinin iki dudağından çıkan bir sözü hiç kimse kabul etmeyecek. Beraber ve birlikte yöneteceğiz. Akılla yöneteceğiz, bilgiyle yöneteceğiz, birikimle yöneteceğiz, ahlakla yöneteceğiz, erdemle yöneteceğiz, hiçbir ayrımcılık yapmayacağız. Ve bu ülkeye sözüm söz; baharı getireceğim baharı, bu ülkeye huzuru getireceğim huzuru, göreceksiniz bunu. Herkesi kucaklayacağız, herkesi. Hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz.

ADALETİ HER YERDE VE HER ORTAMDA SAVUNMAK ZORUNDAYIZ: ‘KHK’lılara bahar gelecek mi, haydi’. Evet, haydi bahar gelecek hiç endişe etmeyin. Bu kardeşiniz bu meydana Adalet Yürüyüşü’nden sonra da gelmişti. Adalet Yürüyüşü’nü yapmıştım. Adalet, devletin temelidir. Devletin dini adalettir. Adaleti her yerde ve her ortamda savunmak zorundayız. Sadi şöyle söyler; “Dünyanın bütün nehirleri adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez”. Hepimiz adalete susadık, hepimiz adaleti istiyoruz. Adalet sadece mahkeme salonlarında gerçekleşmez. Eğer bir çocuk yatağa aç giriyorsa, 85 milyonumuz aç demektir. Bir çocuk eğer soğukta kaldıysa, 85 milyonumuz soğukta kalmış demektir. Dolayısıyla biz, beraber ve birlikte Türkiye’yi yeniden aydınlığa çıkaracağız. En büyük gücümüz sizsiniz ve kendinize güvenin.

CUMHURBAŞKANLIĞI KOLTUĞUNA OTURDUĞUMDA, YERİMİZ ÇANKAYA OLACAK: Türkiye’nin bütün sorunları çözülebilir. Benim saray merakım yok, 6 liderin de öyle, bir saray merakı yok. Ben sizler gibi yaşıyorum. Sizler gibi mütevazı bir hayatım var. Sizler gibi yaşamaktan da onur duyuyorum. Saraya gitmeyeceğiz, Allah nasip eder sizlerin oyuyla Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğumda, yerimiz Çankaya olacak, Gazi Mustafa Kemal’in mütevazı mekânı olacak. Bir şey daha. Söz verdim, en geç iki yıl içerisinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi, Afganlı kardeşlerimizi ülkelerine uğurlayacağım. ‘Staj ve çıraklık’. Meraklanmayın onu gayet iyi biliyorum ve çözeceğim. Çalıştınız, kazandınız, prim yatırtmadılar Borçlanma imkânı getireceğim, hiç meraklanmayın. Bakınız, her hakkı teslim edeceğim, her hukuku uygulayacağız. Asla ve asla birilerinden yana tavır almayacağız.

CUMHURBAŞKANI OLMAMI İSTEMEYEN İKİ KESİM VAR: Benim Cumhurbaşkanı olmamı istemeyen iki kesim var. Onları bilmenizi isterim. Birincisi beşli çeteler. Beşli çeteler istemiyorlar. Yuh çekmeyin, sandığa gidip oy kullanın. Ben sizden onu bekliyorum. Yuh çekmek bu işin en kolayı, zor olanı sandığa gitmek. Ama sandığa giderken bir arkadaşını beraber götürmek. Özellikle AK Parti’ye veya MHP’ye veya Cumhur İttifakı’ndan birisine geçen seçimlerde oy veren bir kişiyi ikna edeceksiniz, beraber sandığa götüreceksiniz ve oy kullanacak. O zaman gerçek anlamda her bir birey görevini yapmış olacak. Bunun sözünü istiyorum. Söz mü? Yüz binlerin sözünü dinledik. Yüz binlerden söz aldım. Onu da biliyorum. Beşli çetelerin yurtdışına kaçırdıkları paraları biliyorum. Nerelere götürdüklerini biliyorum. Amerika’da Manhattan’da gökdelenler yaptığını biliyorum. Muhammed Ali Clay’in çiftliğini nasıl satın aldıklarını biliyorum.

BEN ONLARIN NELER YEDİĞİNİ BİLİYORUM: Londra’da paraları nerelere yatırdıklarını biliyorum. Tamamını, ama tamamını son sentine kadar getireceğim ve bu millete vereceğim. 418 milyar doları götürdüler. Az önce Meral Hanım söyledi, sadece bir işlemden 1 milyarın nasıl götürüldüğünü söyledi. Onların tamamını, 418 milyar doları, kuruşu kuruşuna getireceğim ve size vereceğim, bu halka vereceğim. Söyledim, bir daha ifade edeyim; kul hakkı yemem ve kul hakkı yedirmem. Bakınız hiç onlar diyorlar mı biz kul hakkı yemeyeceğiz diye. Demiyorlar, söyleyemiyorlar. Ben onların neler yediğini biliyorum. Kul hakkı yiyenin burnundan fitil fitil getireceğim. Hiç kimse endişe etmesin.

UYUŞTURUCU BARONLARINA DA BİR ŞEY DİYEMİYORLAR: ki; beni istemeyen ikinci bir grup daha var. Uyuşturucu baronları… Söz veriyorum, uyuşturucu baronlarının kökünü kazıyacağım. Uyuşturucu baronlarına da bir şey diyemiyorlar. Neredeyse kucaklaşacaklar. Ama bu ülkenin çıkarı için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu ülkeyi aydınlığa çıkaracağız. Beraber, birlikte bunu sağlayacağız. Bundan emin olmanızı isterim.

ASLA AYRIMCILIK YAPMAYACAĞIZ: Son söz; çünkü uzun süre beklediniz. Ekrem Başkanımızın mitingleri bitirirken söylediği bir şey var, güzel bir cümle var, onu kullanarak izin verirseniz bu mitingimizi bitirmiş olalım. Her şey çok güzel olacak. Bütün sorunları biliyorum, emin olun. Bütün sorunları çözmeye ahdettim, emin olun. Ve ben, bu ülkeye arkadaşlarımla birlikte baharı getireceğim, huzuru getireceğim. Kim olursa olsun bu topraklarda yaşıyorsa herkesin sorunuyla ilgileneceğiz. Asla ayrımcılık yapmayacağız. Ondandır, bundandır diye bir şey söylemeyeceğiz ve 85 milyonu kucaklayacağız. Ve benim de size sözüm, 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım. 85 milyona hizmet edeceğim. Hiçbir ayrım yapmayacağım ve herkesi kucaklayacağım. (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektiffixbetantalya escortmatadorbethukuk forumDijital Pazarlama Ajansıescort gaziantepescort gaziantepkişisel bloghaberevden eve nakliyatbonus veren sitelerescort bayanwebmaster forum
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş