DOLAR 32,6133 0.32%
EURO 34,7818 0.22%
ALTIN 2.483,47-0,63
BITCOIN %
Ankara
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

89 okunma

Sulak alan moloz dökme alanı yapıldı: Asbest tehlikesi kapıda

ABONE OL
5 Mart 2023 08:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Burcu Özkaya Günaydın

6 Şubat depremleri sonrası başlatılan arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldı. Şimdilerde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Ancak uzmanlar, enkazlarda bulunan asbestin ciddi sağlık ve ekolojik sorunlar doğuracağı gerekçesiyle molozların döküleceği alanların planlanması gerektiği konusunda uyarıyor.

Binlerce binanın yıkıldığı Hatay’da da molozların döküldüğü alanlar tartışma konusu oldu. Samandağ ilçesinde bulunan Mileyha Kuş Cenneti’nin bulunduğu alana yakın ve denize 20 metre mesafede bulunan bölge, moloz dökme alanı yapıldı. Bu alanın hemen yanında depremzedelerin kurduğu çadırlar yer alıyor.

Kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu, çalışmaları yerinde gözlemleyerek “İnsan sağlığı tehlikede” dedi.

‘KUŞLARI GEÇTİM İNSAN SAĞLIĞI TEHLİKEDE’

Şu an bölgede olan kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu, Mileyha’nın sulak alan ilan edilen kısımda moloz olmadığını fakat sulak alana yakın, denize 20 metre uzaklıktaki yerin resmi moloz dökme alanı yapıldığını söyledi. Resmi moloz dökme ilan edilen yer, Mileyha’dan çok da bağımsız değil. Bu durumun kuşlar üzerine etkisini sorduğumuz Yoğurtçuoğlu, “Ben kuşları geçtim zaten. İnsan sağlığı tehlikede. Bakana da söyledim. ‘Şimdilik burada, kaldıracağız’ dedi. Bir defa dökülüp, suya karıştıktan sonra ne anlamı var bilmiyorum” diye konuştu.

‘VALİ ‘MOLOZLARI MİLEYHA’YA DÖKME’ DEDİ’

İsmini vermek istemeyen bir belediye çalışanı, molozların ilk Mileyha sulak alanına döküldüğünü, Hatay Valisi’nin, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ı aradığını ve molozların kaldırılması istediğini ileri sürdü. Hatta AFAD’ın molozların taş ocağı alanına dökülmesini istediğini ancak Belediye Başkan’ı Eryılmaz’ın sulak alanda ısrarcı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Belediye Başkanı Eryılmaz, molozların döküldüğü yerde park yapılmasını istiyordu. ‘Alanı molozla doldurup, ileride park yapacak’ şeklinde duyum alıyoruz.”

Bu iddialara ilişkin aradığımız Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’a da belediye meclis üyelerine de ulaşamadık.

‘BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI’

İskenderun Çevre Derneği de molozlar konusunda kaygılı. Konuyla ilgili İskenderun Çevre Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara bir basın açıklaması yaptı. Herkesin bu süreçte yaralarını sarmaya çalıştığını belirten Kara, bu süreçte sağlıklı ve dengeli bir yaşam hakkına sahip olabilmek adına kısa vadeli çözümler yerine daha planlı ve daha öngörülü olmak gerektiğini vurguladı.

Molozların ayrıştırılmasının ve dönüştürülmesinin önemli bir problem olarak durduğunu belirten Kara, “Molozların ayrışması ile ortaya çıkacak asbest, toplum sağlığı için son derece tehlikeli bir maddedir. Asbestin yağmur sularıyla veya çeşitli yollarla yeraltı sularına ulaşması, özellikle tarım alanları için çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Su ihtiyacını kuyulardan sağlayan yerleşim alanları ve tarım alanları gelecekte kanser vakalarının artışıyla yüz yüze gelecektir” dedi.

Kara, depremin yaşandığı coğrafyada hayatta kalmayı başarabilen insanların salgın hastalıklar ve kimyasal tehlikeye maruz kalmaması için bir an önce önlem alınması yönünde çağrı yaptı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş